Autyzm – kilka ważnych informacji

Zachowanie dziecka a autyzm

Twoje dziecko zachowuje się znacznie inaczej, niż inne maluchy w jego wieku? Przypuszczasz, iż może to być autyzm, ale nie masz pewności? Warto obserwować zachowanie pociechy i udać się do lekarza, jeśli objawy są niepokojące. Typowe objawy autyzmu u dzieci to:

  1. brak reakcji na imię,
  2. brak chęci nawiązywania kontaktu z innymi,
  3. częste i długie skupianie całej uwagi na jednym przedmiocie,
  4. sztywnienie dziecka, podczas podnoszenia je na ręce,
  5. brak reakcji na ból,
  6. rozmawianie tylko na jeden temat,
  7. brak występowania spontanicznych odruchów,
  8. czasami bywa nadpobudliwe,
  9. lubi samotność,
  10. brak chęci uczestnictwa zabawy z rówieśnikami.

Jeśli Twoje dziecko ma tr charakterystyczne objawy, zgłoś się do lekarza w celu dokonania diagnostyki. Polega ona głównie na obserwacji zachowania dziecka, wykonywane są także różne badania, które mają wykluczyć inne choroby dające podobne objawy to autyzmu.

Autyzm – diagnostyka dziecka

W diagnostyce bierze udział kilku specjalistów. Wśród nich znajdują się oczywiście neurolodzy, którzy zajmują się badaniem pracy mózgu oraz nerwów. Nie może zabraknąć również pediatrów rozwojowych, których zadaniem jest ocena rozwoju dziecka. Wśród specjalistów znajdują się również psychiatrzy lub psychologowie dziecięcy, posiadający szeroką i fachową wiedzę na temat ludzkiego umysłu.

Leczenie autyzmy

Autyzm może występować w różnym nasileniu. Dziecko z pewnością wymaga uważnej i stałej opieki ze strony rodziców i lekarzy. Zaleca się szczególnie psychoterapię, która powinna dotyczyć całej rodziny. Poprawa funkcjonowania jest możliwa, ale autyzmu nie da się wyleczyć. Nie jest to bowiem choroba a zaburzenie rozwoju mózgu. Ważna jest szybka reakcja opiekunów i odpowiednia diagnostyka. Dzięki temu można podjąć odpowiednie działania wcześniej, co pozwala dziecku na lepsze funkcjonowanie. Jeśli więc zauważysz u swojej pociechy jakiekolwiek niepokojące objawy w jej zachowaniu, jak najszybciej zgłoś się do specjalisty w celu diagnozy

 

Dodaj komentarz