Czy można wyćwiczyć biodra?

Odkładanie się tkanki tłuszczowej w rejonie bioder, to częsty problem zwłaszcza u kobiet. Codzienna praca w trybie siedzącym, pogłębia niekorzystne zmiany sylwetki i utrudnia zmniejszenie obwodu. Jeśli do tego naturalnie, mamy budowę w typie „gruszki”, to szerokie biodra bywają zmorą. Pytanie czy można wyćwiczyć biodra? Nie jest to łatwe, ale jak ze wszystkimi partiami ciała, tak i w tym obszarze, są pewne pomocne wskazówki.

Jakie ćwiczenia wykonywać na smukłe biodra?

Dla ogólnego efektu wyszczuplającego, najlepsze efekty przynoszą: trening cardio – ćwiczenia wytrzymałościowe oraz wykonywanie interwałów – serii krótkich powtórzeń z maksymalnym obciążeniem. A jeśli chodzi nam szczególnie o wyćwiczenie rejonu bioder, to skupić się należy na aktywności dolnych partii ciała. Najlżejsza forma, to energiczny marsz lub nordic walking. Trochę lepszej kondycji i wytrenowania wymaga uprawianie joggingu, ale i efekty będą szybciej widoczne. Również jazda na rowerze lub rowerku stacjonarnym jest dobrą opcją na trenowanie dolnych partii ciała. Efekt wysmuklający przynoszą też ćwiczenia wzmacniające pośladki i uda. Regularne wykonywanie serii tzw. sumo squat, to najmocniejsze ćwiczenia na te partie mięśni.

Poprawa mobilności w biodrach

Tak naprawdę, często w wypadku bioder chodzi nie tyle o ich wyszczuplenie, co o zwiększenie mobilności. Zastane, strzelające lub obolałe po wielogodzinnym bezruchu stawy, tracą swoją naturalną ruchliwość. Jest szereg ćwiczeń, które pozwalają przywrócić mobilność w okolicach bioder i miednicy. Pierwsza grupa, to ćwiczenia rozciągające i otwierające biodra – np. „motylek” czy „żabka”. Kolejna grupa, polega na aktywizacji bioder, ud i pośladków z pomocą gumy – np. wykroki na zgiętych nogach. I wreszcie, dobre efekty przyniosą też ćwiczenia z unoszeniem nogi, gdzie mocno pracuje pośladek i mięśnie odwodzące kończyny dolnej. W codzienną rutynę, warto wpleść masowanie rejonu bioder (szczególnie pośladków) przy użyciu piłeczki Lacrosse lub rollera. Pierwsze użycie takich pomocy, na pewno nie będzie przyjemne, ale ból oznacza, że w danym rejonie mamy problem do rozpracowania.

 

Dodaj komentarz