Przeziębienie – przyczyny, objawy i przebieg choroby
Przeziębienie jest jedną z najcięższych i najbardziej uciążliwych chorób, wywoływaną przez wirusy. Rozwija się dosyć wolno i często zaczyna od niepozornego kataru. Najwięcej przypadków zachorowania, zdecydowanie przypada na okres jesienno–zimowy. Zdarza się, że chorobę mogą wywołać połączone wirusy, a ich mnogość sprawia, że nie można opracować szczepionki. Przez to choroba potrafi wystąpić kilka razy do roku. Zdecydowanie częściej infekcje występują u dzieci, rzadziej u osób dorosłych. Częstotliwość zachorowania z wiekiem maleje, ponieważ układ immunologiczny z czasem uczy się walki z wirusami. Te, które powodują przeziębienie przenoszone są drogą kropelkową, chory gdy kaszle bądź kicha rozpyla drobne kropelki wydzieliny górnych dróg oddechowych, które zawierają wirusy. Warto wiedzieć, że na powierzchni różnych przedmiotów mogą utrzymywać się stosunkowo długo.
Domowe sposoby w walce z przeziębieniem
Leczenie przeziębienia polega gównie na złagodzeniu występujących objawów, oraz działaniu pozwalającemu uniknąć wszelkich powikłań. Przede wszystkim należy skupić się na odpoczynku, przynajmniej 1-2 dni powinniśmy zostać w łóżku. Przeziębienie zmusza organizm do dużego wysiłku, dlatego nie należy go niczym w dodatkowy sposób obciążać. Należy pić dużo płynów, najlepiej wodę mineralną o temperaturze pokojowej; gorącą herbatę z miodem, imbirem, cytryną lub sokiem malinowym, która idealnie rozgrzeje i wzmocni organizm. Szczególnie pomocna na początku choroby może okazać się kąpiel rozgrzewająca.
Wirusy w wyższej temperaturze niż 34 stopnie, namnażają się znacznie wolniej. Ciepłą kąpiel warto zażywać z dodatkiem kilku kropel olejków, na przykład eukaliptusowego bądź sosnowego, które dodatkowa udrożnią nasze drogi oddechowe. Innym domowym sposobem na walkę z przeziębieniem jest picie mleka z miodem lub mleka z czosnkiem. Najlepiej sięgnąć po miód lipowy, który ma szczególnie właściwości przeciwgorączkowe i wykrztuśne. Pomocny będzie również miód akacjowy, rzepakowy czy wrzosowy. Niektórzy twierdzą, że idealnym sposobem na walkę z chorobą jest alkohol – grzane wino czy wódka z pieprzem, który pozwala ogrzać organizm i szybciej zwalczyć infekcję. Większość chorych w czasie choroby sięga po wapno, niesłusznie, ponieważ zagęszcza wydzielinę przez co utrudnia odkrztuszanie.
W walce z przeziębieniem pomocne mogą okazać się niektóre zioła, takie jak majeranek, tymianek, rumianek, szałwia, lipa, czarny bez czy pietruszka. Nie tylko złagodzą uciążliwy kaszel, ale również uporczywy katar. Dodatkowo wykazują działanie przeciwgorączkowe. Na ich bazie możemy przygotować różnego typu lecznicze wywary i herbaty, na przykład herbatę rumiankową idealną na walkę z chorobą.
Podsumowanie, a także sposoby uniknięcia choroby
Jeśli chcemy uniknąć zarażenia wirusami, warto unikać bliskiego kontaktu z przeziębionymi osobami, a w miejscach publicznych należy unikać dotykania rękoma twarzy. Myjmy tak często jak to tylko możliwe ręce mydłem, a przede wszystkim dokładnie i w czasie nie krótszym niż 30 sekund. Korzystajmy także ze środków odkażających na bazie alkoholu (płynów do dezynfekcji, środków antybakteryjnych). Ogromną rolę w sprawności naszej odporności odgrywa aktywność fizyczna, którą powinniśmy codziennie praktykować. Pamiętajmy jednak, żeby unikać przegrzania organizmu, jak też jego ochłodzenia. Bardzo ważne jest także odpowiednia ilość i jakość snu. Jego brak osłabia organizm i uławia wirusom przedostanie się do środka naszego organizmu.