Dzień walki z otyłością- poważną chorobą cywilizacyjną

Otyłość jest jednym z większych problemów zdrowotnych w dzisiejszych czasach. To problem bardzo poważny- w Polsce już co piąte dziecko ma problem z nadwagą. Dlatego przeciwdziałanie otyłości należy do bardzo ważnych aspektów, którymi należy zająć się jak najszybciej.

24 października obchodzimy dzień, który ma nam przypomnieć o tym, że problem z jakim się aktualnie zmagamy nie zniknie tak po prostu i że potrzebne są szybkie i skuteczne działania. Otyłość jest chorobą cywilizacyjną i ma bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Niestety, niejednokrotnie prowadzi nawet do śmierci. Dlatego trzeba działać, w przeciwnym razie czeka nas wzrost zachorować na cukrzycę, choroby krążenia, a także nowotwory. Dla osób walczących z nadwagą niebezpieczny może okazać się także koronawirus. Poza tym, co warto podkreślić, choroba ta nie sprzyja naszej równowadze psychicznej i w skrajnych przypadkach może prowadzić do depresji. Dzieje się tak ze względu na to, że chorujące osoby są często wyśmiewane oraz mają problem z akceptacją rówieśników. Widoczne jest to szczególnie wśród dzieci, a przecież to w dzieciństwie nasze mózgi kształtują się i są najbardziej narażone na bodźce z zewnątrz. Ciągłe wyśmiewanie oraz wyszydzanie mogą więc doprowadzić do poważnych konsekwencji w przyszłości. Z tego powodu ważna jest edukacja i świadomość, że otyłość to bardzo poważna choroba z której często trudno się wydostać. Zwracać ma nam na to uwagę właśnie Światowy dzień walki z otyłością- bardzo słuszna i potrzebna inicjatywa.

Skąd bierze się otyłość?

Bardzo duże znaczenie, jak się okazuje, mają nasze nawyki żywieniowe. Są one coraz częściej bardzo złe. Korzystamy z żywności przetworzonej, której przygotowanie nie zajmie nam wiele czasu- żyjemy w ciągłym pędzie i takie są właśnie tego konsekwencje. Problematyczne okazuje się również podjadanie między posiłkami, brak regularnych posiłków oraz wzrost spożywania cukru i coraz mniejsza chęć na owoce oraz warzywa. To wszystko powoduje, że nasze zdrowie narażone jest na choroby i jedną z nich jest właśnie otyłość. Jednak nie tylko jedzenie do niej prowadzi. Są to też kwestie genetyczne, duże znaczenie ma również nasze zdrowie psychiczne- część leków na depresję prowadzi do zwiększenia masy apetytu, która prowadzi niestety do tego, że przybieramy na wadze. Dobrą wiadomością jest to, że po odstawieniu leków, sytuacja bardzo szybko potrafi się unormować. Inne leki, na przykład na tarczycę, również mogą powodować problemy z przyrostem masy ciała.

Jak zwalczać otyłość?

Dzień walki z otyłością przypomina nam o poważnym problemie cywilizacyjnym, ale nie zostawia nas z nim samych. Z otyłością można wygrać i choć wymaga to dużej pracy- jest możliwe. Warto zacząć od odpowiedniej diety, ale nie chodzi tutaj o głodówkę, która nie przyniesie nam ostatecznie niczego dobrego. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i najlepiej, żeby była ustalona przez wykwalifikowanego dietetyka- pomoże nam to w najbardziej skuteczny sposób zażegnać kryzys i wrócić do normalnego trybu życia. Dieta to jedna sprawa, ale ważny jest także wysiłek fizyczny. Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza, ile wysiłku fizycznego potrzebujemy. Osoba dorosła powinna codziennie przez pięć dni w tygodniu poświęcać na aktywność fizyczną około 20 minut, albo 20 minut przez trzy dni w tygodniu, ale w sposób intensywny, który zrekompensuje nam powstałe dodatkowo dwa dni wolnego.
Najtrudniej jest wykonać pierwszy krok- jeśli jednak odpowiednio się zmotywujemy i weźmiemy do pracy, wyjście z tej poważnej choroby jest możliwe. Najważniejsze, by mieć wsparcie otoczenia.

Dodaj komentarz