Przez ostatni rok, ze względu na pandemię, wiele się w naszych życiach pozmieniało. Dużo więcej siedzimy w domu, mniej się ruszamy, a więc możemy zacząć przybierać na wadze. Sytuacja w kraju nam w tym nie pomaga; siłownie, baseny, korty tenisowe czy inne centra sportowe są pozamykane, a nawet gdy już powrócą do normalnego funkcjonowania, zapewne wiele osób będzie miało w pełni zrozumiałe opory i lęk przed spędzaniem czasu w takich miejscach. Jak się zmotywować do regularnej aktywności fizycznej w obecnych warunkach?
Od czego zacząć?
Osoby, które dotychczas nie zwykły ćwiczyć w sposób regularny powinny pamiętać, że kluczem do wprowadzenia zmian w swoim stylu życia nie jest nagły zryw, lecz regularność i dyscyplina. Jeśli z dnia na dzień postanowi się spędzać cały wolny czas zamiast na kanapie to na macie do ćwiczeń, bardzo prawdopodobne, że będzie to jedynie słomiany zapał, a po kilku dniach powróci się do poprzedniego stylu życia.
Warto pamiętać, że nawet krótki trening wykonywany codziennie, przynosi lepsze efekty, niż godzinny, ciężki trening wykonywany raz w tygodniu.
Osoby pracujące przed komputerem szybko odczują pozytywne efekty praktykowania jogi. Samo wykonywanie ćwiczeń pomoże im rozluźnić napięte mięśnie, dzięki czemu poprawi się jakość ich snu, co jest podstawą do tego, by móc dobrze rozpocząć następny dzień.
Gdy już organizm przyzwyczai się do codziennych, krótkich treningów, można zacząć stopniowo je przedłużać. Można spróbować podzielić codzienny trening na kilka części, na przykład rano wykonywać ćwiczenia, które zapewniają pobudzenie, a wieczorem – relaksacyjne, ułatwiające zasypianie.
Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna?
Ze względu na to, że więcej czasu spędzamy w domach i mniej się ruszamy, organizm spala mniejszą ilość kalorii. Nawet jeśli trzymamy się tej samej diety co dotychczas i nie wpadamy w pułapkę podjadania, możemy przybrać na wadze właśnie dlatego, że organizm potrzebuje mniej energii do prawidłowego funkcjonowania. Chcąc zrzucić zbędne kilogramy należy pamiętać o deficycie kalorycznym, czyli spożywaniu mniejszej ilości kalorii niż organizm wymaga. Wtedy rozpoczyna się wykorzystywanie „zapasów” energii, która odkładała się w ciele, a więc spala się tłuszcz. Swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie można szybko i łatwo obliczyć za pomocą specjalnych kalkulatorów, bezpłatnie dostępnych w internecie.
Chcąc zmienić swoje przyzwyczajenia wprowadzając do swojej codzienności aktywność fizyczną, należy pamiętać o tym, że regularność wykonywanych ćwiczeń jest najważniejsza. Trening nie powinien być traktowany jako przykry obowiązek, dlatego warto poszukać takich ćwiczeń, które będą nam sprawiać przyjemność, a czas treningu będzie prawdziwym relaksem.