Marchew – wartości odżywcze i zdrowotne.

Cudowna i pomarańczowa. Pełna beta-karotenów. Bez niej nie ma dania. Jest na liście każdej gospodyni i każdego kucharza. Znana od bardzo dawna. Jej właściwości doceniano już w starożytnych Chinach. Ma wiele odmian i kolorów. To warzywo to wielki skarb i, pomimo że czasem jest traktowana po macoszemu, warto bliżej przyjrzeć się temu, jakie w skarby kryje w sobie marchew.

Marchewka nie jedno ma w sobie.

Korzeń marchwi w 88% składa się z wody. 10% stanowią węglowodany, 1% błonnik, 2% białko oraz witaminy i substancje mineralne. To ogromny zasób potasu (341mg/100g) sodu, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, manganu, miedzi, cynku i kobaltu. W marchwi znajdziemy dużo kwasu foliowego i pantotenowego oraz witamin: A, B1,B2,B6,C,E,H,K,PP. Beta-karoten to jednak najważniejszy składnik, który jednocześnie barwi marchew na pomarańczowo. Wynosi on 6-11 mg/100g. Luteina, likopen, fitoen czy fitofluen to składniki, które też znajdziemy w tym zacnym warzywie. Marchew pełna jest antyoksydantów i przeciwutleniaczy i jest niskokaloryczna. W 100 g znajdziemy zaledwie 40 kcal.

Dlaczego warto chrupać marchew?

Ma sporo zdrowotnych właściwości. Stosowana przede wszystkim w redukcyjnych dietach, ze względu na ogromne zasoby odżywcze i niską kaloryczność. Ma sporo błonnika, dlatego jest sycąca. No i ze względu na swój lekko słodkawy smak, doskonale nadaje się jako zdrowa przekąska pomiędzy posiłkami. Marchew działa korzystnie na organizm i ma szerokie spectrum oddziaływania.

Poprawia wygląd skóry.

To dzięki witaminie A, która regeneruje naskórek. Jedzenie marchwi redukuje skutki nadmiernego opalania, przyspiesza też gojenie się poparzeń słonecznych. Poprawia wygląd skóry po trądziku. Regularne picie marchewkowego soku zabarwia delikatnie naszą skórę i czyni jej koloryt bardziej intensywnym. Witamina E hamuje rozwój wodnych rodników, czyli opóźnia starzenie się skóry. Witamina C pobudza do pracy kolagen i zwiększa napięcie oraz elastyczność skóry. Ponadto wzmacnia naczynia krwionośne, hamując powstawanie żylaków i pajączków. Witamina B3 jest pomocna w leceniu łuszczycy, trądziku i łupieżu.

Zapobiega miażdżycy.

Marchew obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega występowaniu miażdżycy. Jeżeli naczynia krwionośne nie mogą swobodnie przepływać, bo blokuje je osadzający się w żyłach cholesterol, to istnieje ryzyko wystąpienia zawału, udaru bądź płucnego zatoru. Dzięki witaminie A zawartej w warzywie zły cholesterol jest utleniany. Dodatkowo witamina C hamuje jego syntezę i usprawnia metabolizm.

Wspiera wzrok.

Beta-karoten to przede wszystkim roślinna prowitamina A-najważniejsza witamina dla oczu. Jej niedobór powoduje kurzą ślepotę. Witamina C z kolei przeciwdziała powstawaniu zaćmy. Prawidłowe funkcjonowanie nerwu wzrokowego zawdzięczamy obecności witaminy B1. Witamina B2 korzystnie wpływa na stan soczewki i siatkówki, a witamina B6 wraz z kwasem foliowym przeciwdziałają zwyrodnieniom plamki żółtej oka.

Stymuluje pozytywnie układ nerwowy.

Magnez działa wyciszająco i uspokajająco. Relaksuje oraz przywraca równowagę psychiczną. Koi nasze nerwy. Badania wykazały, że istnieje zależność pomiędzy spożywaniem marchwi a występowaniem takich chorób jak Parkinson czy Alzheimer. Witamina B6 oraz kwas foliowy skutecznie obniżają poziom homocysteiny we krwi, która z kolei blokuje wydzielanie się hormonu szczęścia-serotoniny. Śmiało, można zatem powiedzieć, że jedzenie marchwi zapobiega depresji. Chroni też nasz mózg przed uszkodzeniami. Witamina A i C hamują rozwój wolnych rodników, których nadmierna ilość może uszkadzać mózg.

Zapobiega cukrzycy typu B.

Marchew jest nisko kaloryczna. Ma też niski indeks glikemiczny (30 IG), co z powodzeniem czyni ją odpowiednim produktem przeznaczonym dla diabetyków. Najlepsza jednak będzie surowa, ponieważ w ugotowanej indeks ten szybuje mocno w górę. Wspiera gospodarkę cukrowo-insulinową i zmniejsza ryzyko pojawienia się cukrzycy drugiego stopnia. Witamina K i E redukują z kolei powikłania, jakie ta choroba ze sobą niesie, gdy już wystąpi. Antyoksydanty wzmacniają trzustkę i regulują poziom insuliny we krwi.

Marchew jest także pomocna w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu, wspomaga pracę pęcherzyka żółciowego, jest pomocna przy bolesnych miesiączkach i migrenach, a także hamuje powstawanie nowotworów piersi. Powinna być stałym elementem naszego codziennego menu.

Dodaj komentarz