Pływanie żabką (stylem klasycznym), a właściwości zdrowotne. Ile spalisz kalorii?

Ciesząca się coraz większą popularnością aktywność fizyczna, jaką jest pływanie, zapewnia nie tylko rozrywkę, ale także liczne właściwości zdrowotne. Do ich osiągnięcia nie potrzebujemy bardzo dużych zdolności, wystarczy, że potrafimy pływać stylem klasycznym. Co zyskasz, pływając popularną żabką? Ile spalisz kalorii? Za chwilę się o tym przekonasz!

Płyń po swoje zdrowie

Prawidłowe pływanie stylem klasycznym świetnie wpływa na kręgosłup. Pływając tym sposobem pobudzamy do pracy mięśnie pleców, ramion, brzucha i nóg. Nie jest mitem, że ten rodzaj aktywności pozwala w stosunkowo łatwy sposób zrzucić zbędne kilogramy, a tym samym przyczynić się do poprawy wyglądu sylwetki. Dzięki takiemu obrotowi spraw, mamy także lepszy humor, gdyż nie krzywimy się przed lustrem na widok zbyt wydatnych krągłości. Dobry humor i uśmiech natomiast to jeden z fundamentów zdrowia i tak zatacza nam się kółko.

Dlaczego w wodzie stosunkowo szybko chudniemy?

Spośród tylu dyscyplin sportowych, znaczna część osób pragnących schudnąć wybiera właśnie pływanie. Czy jest to słuszny wybór? Jak najbardziej tak, tylko należy pamiętać, aby do tej aktywności dostosować odpowiednią dietę. Pływając, ruchy, które wykonuje człowiek w wodzie, wymagają większego nakładu energii i intensywniejszej pracy mięśni, niż na lądzie. Przez to nasilają się przemiany metaboliczne w organizmie. Już po 20 minutach ćwiczeń na basenie, organizm zaczyna czerpać energię z zapasów zgromadzonego wcześniej tłuszczu. Właśnie to pozwala zrzucić zbędne kilogramy! Jednak jak wcześniej zostało wspomniane, do tego typu aktywności musimy dobrać odpowiednią dietę, gdyż intensywny trening na basenie znacznie pobudza apetyt. Nie możemy sobie odmawiać posiłku, ale jeśli chcemy schudnąć, należy zadbać, aby był odpowiedni.

Konkretne dane

Ile jesteśmy w stanie spalić kalorii, pływając stylem klasycznym? Wszystko zależy od ilości poświęconego czasu, masy ciała i tempa z jakim będziemy pływać. Spójrzmy na kilka przykładów:

  • Osoba ważąca 60 kg w ciągu pół godziny intensywnego treningu spali 310 kalorii. Natomiast osoba o takiej samej wadze i w takim samym czasie, ale pływając wolno spali 160 kalorii.
  • Waga 70 kg, pół godziny szybkiego pływania stylem klasycznym – 360 kalorii; pływając wolno spalamy 185 kalorii.
  • Waga 80 kg, pół godziny szybkiego pływania stylem klasycznym – 412 kalorii; pływając wolno spalamy 212 kalorii.
  • Waga 90 kg, pół godziny szybkiego pływania stylem klasycznym – 463 kalorie; pływając wolno spalamy 238 kalorii.
  • Waga 100 kg, pół godziny szybkiego pływania stylem klasycznym – 515 kalorii; pływając wolno spalamy 265 kalorii.

Wynika z tego wniosek, że im mamy większą wagę, tym szybciej spalamy kalorie pływając. Istotne jest także tempo. Chcąc zobrazować, osoba o wadze 100 kg, w ciągu 30 minut pływania spali taką ilość kalorii, jaką posiada ok. 100 g chipsów, faworków, 17 pomidorów, czy 230 truskawek.

Co jeszcze daje pływanie?

Można długo wymieniać korzyści płynące z uprawiania tej aktywności fizycznej. Regularne wizyty na basenie poprawiają ogólną sprawność fizyczną. Pływanie wzmacnia mięśnie całego ciała, poprawia krążenie, a także pozwala na pozbycie się cellulitu. Już po kilku tygodniach chodzenia na basen zauważysz, że twoja skóra stała się gładsza i jędrniejsza, a nieestetyczne dołki na udach i pośladkach zaczynają znikać.

Jeśli zastanawiałeś się, czy warto pływać stylem klasycznym, to mamy nadzieję, że teraz już nie masz co do tego wątpliwości. Dbaj o swoją sylwetkę w sprawdzony sposób i ciesz się oczekiwanymi efektami!

Dodaj komentarz