Przebarwienia skóry po opalaniu

Wraz z latem coraz częściej wychodzimy na słońce i oddajemy się kąpielom słonecznym. Jednak czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zbyt długie przebywanie na słońcu bez filtra lub po zażyciu niektórych leków może mieć swoje konsekwencje. Do najczęstszych konsekwencji należy pojawienie się charakterystycznych brązowych plamek na ciele.
Czym są te pojawiające się przebarwienia? Jak zapobiegać przebarwieniom skóry po opalaniu? I co zrobić, kiedy się mimo wszystko pojawią?

Przebarwienia skóry po opalaniu – czym są?

Nasza skóra to niesamowity organ naszego ciała. Jest w niej wiele receptorów odpowiedzialnych za zmysł dotyku, odczuwanie temperatury i ochronę naszego ciała przed promieniowaniem UV, pochodzącym ze słońca.
Słońce bowiem, oprócz tego, że pobudza wytwarzanie witaminy D w naszym organizmie, może równie dobrze zaburzyć procesy zachodzące w skórze.
W naszej skórze istnieją komórki zwane melanocytami. Odpowiedzialne są one za wytwarzanie melatoniny, czyli brązowego barwnika. Zadaniem tego barwnika jest ochrona skóry przed owym szkodliwym promieniowaniem UV.
Zwykle pod wpływem słońca komórki zaczynają równomiernie wydzielać melaninę. Skutkiem ubocznym tego procesu jest opalenizna skóry. Zdarza się jednak, że niektóre komórki na miejscach szczególnie delikatnych, takich jak dłonie, twarz, szyja i dekolt, “gubią się”. W wyniku tego dochodzi do wyprodukowania dużej ilości barwnika. Powstają wtedy charakterystyczne plamki – przebarwienia po słońcu.
Jest to przynajmniej najczęstszy powód przebarwień. Drugim powodem może być fotoreakcja na substancje zawarte w naszej krwi. Jakie to substancje? Najczęściej są to leki na przykład leki hormonalne, przeciwcukrzycowe, beta-blokery, moczopędne, przeciwgrzybicze, niektóre antybiotyki. Dlatego, jeśli zażywamy leki latem, dobrze jest przeczytać ulotkę w poszukiwaniu informacji o możliwości zaistnienia reakcji na słońce. Dobrze jest też zachować regułę, że po zażyciu leków, nie wychodzić przed co najmniej 10 minut na słońce.

Jak im przeciwdziałać?

Nie ma co się oszukiwać – przebarwienia skóry po opalaniu nie są estetycznym widokiem. Łatwiej jest też im przeciwdziałać, niż się ich pozbywać.
Jednak z sposobów ich zapobiegania jest właśnie zapoznawanie się z ulotką leków, jakie przyjmujemy latem.
Drugim sposobem, który pomoże większości, jest używanie kremów z wysokim filtrem zwłaszcza na twarz, dłonie, szyję i dekolt. Nasza skóra na tym obszarze jest bowiem wyjątkowo delikatna i potrzebuje dodatkowej ochrony. Nawet jeśli na reszcie naszego ciała wystarcza filtr z 30 SPF, to na te delikatne części powinniśmy mieć zawsze 50 SPF.
Zapobiegnie to powstawaniu przebarwień, a także możliwym poparzeniom słonecznym i starzeniu się skóry.

Co zrobić, gdy przebarwienia się jednak pojawią?

Jeśli są to zmiany spowodowane zbyt długą ekspozycją na słońce nie jest jeszcze tak źle. Zwykle na tego rodzaju przebarwienia mogą pomóc preparaty złuszczające i rozjaśniające skórę oraz unikanie działania mocnego działania promieni słonecznych i solarium. Będzie to co prawda czasochłonne, jednak możliwe do osiągnięcia w domu.
Trudniejsze do usunięcia są przebarwienia, które pojawiły się ze względu na reakcje z substancjami z leków lub na tle hormonalnym. Wtedy należy już zasięgnąć opinii lekarza medycyny estetycznej. Na szczęście obecnie medycyna estetyczna dość dobrze radzi sobie z usuwaniem takich przebarwień. Niestety może to okazać się kosztowne.
Dlatego lepiej od razu podchodzić świadomie do tematu opalania, by uniknąć późniejszych przebarwień. Najważniejsze jest bowiem stosowanie filtra i unikanie eksponowania ciała w godzinach około południa, kiedy słońce jest najmocniejsze. Może to bowiem źle działać na pracę komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie barwnika w naszej skórze.

Dodaj komentarz