Sposoby radzenia sobie ze stresowym jedzeniem: Jak unikać emocjonalnego jedzenia

SPOSOBY RADZENIA SOBIE ZE STRESOWYM JEDZENIEM: JAK UNIKAĆ EMOCJONALNEGO JEDZENIA

STRESOWE JEDZENIE JAKO ŹRÓDŁO PROBLEMÓW ZE ZDROWIEM
Stresowe jedzenie, inaczej emocjonalne jedzenie to jedzenie, które ma na celu łagodzenie stresu, lęku, czy nudy. Jednakże zamiast rozwiązania problemów, stresowe jedzenie może stać się źródłem nowych problemów, włącznie z problemami zdrowotnymi. Warto wiedzieć jak radzić sobie ze stresowym jedzeniem i jak unikać emocjonalnego jedzenia.

SPOSÓB NR 1: STWÓRZ PLAN ODŻYWIANIA
Stworzenie planu odżywiania pozwala na uniknięcie impulsywnego jedzenia. W planie można ustalić co i kiedy jeść. Formułując plan warto zastanowić się, jakie posiłki są potrzebne dla organizmu, ile kalorii przyswajamy, jakie są nasze preferencje żywieniowe. Plan można wspomóc dodatkowo wprowadzeniem zasadowych zmian diety, jak np. wprowadzenie do jadłospisu ziół przeciwzapalnych, które są jednym z najsilniejszych naturalnych lekarzy.

SPOSÓB NR 2: PROPONOWANE ZAMIENNIKI
Gdy nie możemy powstrzymać się od jedzenia, warto wybrać zdrowszą alternatywę. Warto mieć w szafkach produkty, które zastąpią niezdrowe przekąski. Chodzi o to, aby zastąpić śmieciowe jedzenie zdrowymi przekąskami i zacząć przygotowywać zdrowsze posiłki w domu. Do pierwszej grupy zdrowych przekąsek należą na przykład owoce i orzechy, warzywa, jogurt naturalny ze szczyptą cynamonu, polewą syropu klonowego i owocami jagodowymi.

SPOSÓB NR 3: ABY UNIKNĄĆ STRESOWEGO JEDZENIA, WARTO PAMIĘTAĆ O HYDRATACJI
Często się zdarza, że odczuwamy głód, podczas gdy w rzeczywistości nasz organizm potrzebuje wody. Dlatego też, warto, abyśmy starali się wodą uzupełniać nasze płyny organizmu, jednocześnie unikając napojów zawierających duże ilości cukru i kofeiny.

SPOSÓB NR 4: RELAKS, A NIE JEDZENIE!
Kiedy czujemy, że stres jest nam coraz bliższy – warto wychwycić chwilę i spróbować się zrelaksować. Można pójść na spacer, posłuchać muzyki, wziąć ciepłą kąpiel lub spróbować medytacji. Z czasem, zobaczymy, że takie aktywności równie dobrze łagodzą stres, co jedzenie.

SPOSÓB NR 5: ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SWOJE JEDZENIE IŻYCIE
Najlepszym sposobem radzenia sobie ze stresowym jedzeniem jest przyznanie się przed sobą do problemu. Warto jednak pamiętać, że każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje zdrowie. To na nas zależy, co jemy, ile się ruszamy i w jakim nastroju jesteśmy. Kontynuacja takiej ścieżki może prowadzić do nasilenia się zaburzeń żywieniowych, otyłości, a także innych problemów zdrowotnych.

Wnioski
Radzenie sobie ze stresowym jedzeniem nie jest łatwym zadaniem. Nie ma jednak powodów do przeciwstawiania się temu problemowi. Stresowe jedzenie sprawia, że coraz gorzej czujemy się w swoim ciele i w końcu doprowadza do nowych problemów zdrowotnych. Przyjrzenie się swojemu stylowi życia, stworzenie planu odżywiania, a przede wszystkim przyjęcie perspektywy, że sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie, to pierwsze kroki, które warto podjąć, aby uniknąć emocjonalnego jedzenia.

Dodaj komentarz