Przydomowy ogródek, to świetne miejsce, na uprawę smacznych, zdrowych i aromatycznych warzyw oraz owoców. Wiele z nich, nie potrzebuje specjalnego traktowania, a do ich uprawy, wymagane jest słońce, woda oraz słoneczne stanowisko. Tak właśnie jest między innymi w przypadku kalarepy.
Kalarepa, to jedno ze zdrowszych warzyw, chętnie stosowanych do produkcji domowych sałatek, a nawet do zupy, jako smaczny dodatek. Jest zdrowa, zawiera dużo wody, a możliwość jej przygotowania na ciepło, jak i jedzenie w postaci surowej sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na jej uprawę.
Jak uprawiać kalarepę?
Kalarepa nie jest zbyt wymagającym warzywem, jednak potrzebuje ciepła, by mogła właściwie urosnąć, i stać się smaczną oraz zdrową przekąską. W Polsce, kalarepe uprawia się głównie z rozsady, by jej delikatne siewki, nie zmarły i zginęły. Przygotowanie rozsady nie jest trudne, a dzięki niej, możemy cieszyć się smaczną kalarepką.
Rozsada kalarepy krok po kroku. Jak uprawiać samodzielnie kalarepkę.
W kwietniu, do skrzynek lub doniczek, należy wrzucić ziemię, najlepiej przeznaczoną do warzyw, która posiada cenne składniki odżywcze, a następnie wsypać do niej nasiona, i przykryć je cienką warstwą ziemi. Podlać, i odstawić w nasłonecznione miejsce. Kiedy z nasion zaczną tworzyć się pierwsze siewki, należy je regularnie podlewać, aż do momentu, wypuszczenia przynajmniej dwóch właściwych liści. Następnie, roślinę należy przepikować, umieszczając każdą roślinę w osobnym pojemniku/donicy.
W maju, gdy minie już ryzyko przymrozków, na odchwaszczone grządki, przenosimy siewki, i porządnie podlewamy je. Zaleca się, aby pozostawić roslinę z ziemią, w której się znajdowała, by uniknąć nieprzyjęcia się rośliny. Sposób ten, jest skuteczny, niedrogi i pewny, dlatego najlepiej uprawiać kalarepki z rozsady, niż z gruntu, gdyż na pewno się przyjmą, szybciej urosną oraz zmniejszy się ryzyko wystąpienia szkodników, czyli między innymi pcheł, które atakują roślinę, wygryzając między innymi duże dziury w jej liściach.